Kiedy

19/03/2022    
Całodniowe

Gdzie

Boguszów-Gorce / Chełmiec
Boguszów-Gorce / Chełmiec, Boguszów-Gorce / Chełmiec

17 Powitanie Wiosny w Boguszowie-Gorcach za nami!

W tym roku wiosnę w Boguszowie-Gorcach witaliśmy w sobotę 19 marca. Pogoda była idealna do wędrowania i było to widać na boguszowskim rynku, na którym rozpoczynaliśmy naszą tegoroczną wyprawę. Na poszukiwania wiosny wybrało się z nami łącznie 140 osób, mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Wrocławia, Zielonej Góry, Boguszowa-Gorc oraz innych okolicznych miejscowości. Każdy z uczestników na początek otrzymał pamiątkowy znaczek oraz drukowane materiały imprezowe, a także stokrotki – symbol tegorocznej Inauguracji. Uczestników przywitali przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach oraz Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych przy PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej. Na trasę ruszyliśmy w trzech grupach. Po drodze podziwialiśmy widoki i panoramę Boguszowa-Gorc z „Wiatraka”, a następnie bliższe i dalsze krajobrazy z Kopiska, zwanego również Bismarckiem. Niektóre ze zdobywanych szczytów są wliczane do m.in. Korony Ziemi Wałbrzyskiej. Pod „Paluchem” zapoznaliśmy się z planami inwestycyjnymi, w okolicach którego planowana jest wiata oraz platforma widokowa. Na szczycie Chełmca czekało na nas ognisko, nad którym mogliśmy usmażyć kiełbaski. W budynku wieży widokowej udostępnionej tego dnia przez Gminę Szczawno-Zdrój dla spragnionych była ciepła herbata i kawa oraz porcja sudeckich widoków na szczycie wieży. To jeszcze nie koniec atrakcji. Na szczycie Chełmca mogliśmy się dowiedzieć co nieco na temat geologicznej budowy masywu od kolejnego przewodnika wałbrzyskiego PTTK Stanisława Bedry, a z okazji roku Ratownictwa Górskiego odwiedzili nas Goprowcy Łukasz Pokorski i Jarek Wysocki. Opowiedzieli nam jak wygląda od kuchni praca ratownika górskiego oraz krótko przypomnieli jak skutecznie wezwać pomoc gdy będziemy jej potrzebować w górach. Najedzeni, wyedukowani i nasyceni pięknymi widokami wróciliśmy ze szczytu do m.in. Boguszowa-Gorc, i możemy z całą pewnością stwierdzić, że wiosna już tuż-tuż. Jeśli jeszcze Wam mało podróży poza głównymi szlakami, to zapraszamy na Rajd Walończyków, który już niebawem (23 kwietnia) zaprowadzi nas do Lubawki i Chełmska Śląskiego.

Dziękujemy uczestnikom za tak liczny udział. Przewodnikom, przodownikom, ratownikom dziękujemy za przekazanie swojej wiedzy.

Do zobaczenia na szlaku!


 

 

Drodzy turyści, przewodnicy, przodownicy, miłośnicy przyrody i zabytków. Po raz 17 OSiR Boguszów-Gorce oraz Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych zaprasza do udziału w Inauguracji Sezonu Turystycznego, w tym roku pod hasłem „Powitanie Wiosny z GOPRem”.
Spotykamy się w sobotę 19 marca o godz. 9.15 pod boguszowskim ratuszem by wyruszyć na Chełmiec trasą „poza utartymi szlakami”
W planach jest m.in. Boguszówka, Stary wiatrak, Kopisko, a wisienką na torcie Chełmiec  Dzięki Gminie Szczawno-Zdrój uczestnicy będą mieli możliwość wejść na wieżę widokową oraz zagrzać się przy ciepłej herbacie. W planach również ognisko – nie zapomnijcie zabrać kiełbasek ze sobą

I w końcu dochodzimy do sedna.
Rok 2022 jest obchodzony jest jako Rok Ratownictwa Górskiego i z tej okazji Sudecka Grupa GOPR na nasze zaproszenie przybliży uczestnikom Powitania Wiosny swoją pracę i zadania.

Zapisy telefoniczne pod numerem telefonu – Maria Burzyńska 695-966-288.

WAŻNE  Łączymy siły i podczas tegorocznego Powitania Wiosny razem z Komisją Turystyki Górskiej będzie można zdobywać punkty do m.in. GOT czy Odznaki „Punkty Widokowe Ziemi Wałbrzyskiej” – więcej informacji na osobnym plakacie.
Do zobaczenia !

 

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/501121724799294?ref=newsfeed