Kiedy

30/11/2019 - 01/12/2019    
Całodniowe

Gdzie

Hala sportowa
ul. Waryńskiego 10, Boguszów-Gorce
W dniach 29 listopada – 1 grudnia w Boguszowie-Gorcach, w hali sportowej przy ul. Waryńskiego 10, odbędzie się największy w tym roku w Europie turniej międzynarodowy w zapasach kobiet – Heros Lady Open pod Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Swój udział zapowiedziały reprezentacje i kluby z 16 państw: Białorusi, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Kazachstanu, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włochy oraz Polski. Przedstawicielami naszego kraju będą reprezentacje narodowe we wszystkich grupach wiekowych: kadra narodowa seniorek i młodzieżowa U23, kadra narodowa juniorek U20 oraz kadra narodowa juniorek młodszych (kadetek) U17 i oczywiście kluby zapaśnicze z całej Polski.
Wszystko wskazuje na to, że będzie to największa impreza zapaśnicza dla kobiet w Europie. O to miano próbował walczyć nasz zaprzyjaźniony klub z Berlina, gdzie na początku listopada odbył się podobny międzynarodowy turniej. Nasi „rywale” początkowo ogłosili, iż do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 380 zawodniczek, jednak ostatecznie okazało się, że wystartowało ich 335. I tak bardzo dużo, jednak my zamierzamy ten rekord pobić!
Heros Lady Open toczyć się będzie od piątku do niedzieli.
Przyjazd ekip i ważenie zawodniczek odbędzie się w piątek 29 listopada. Turniej rozpoczniemy w sobotę 30 listopada od uroczystego otwarcia zaplanowanego na godzinę 9:00. Pojedynki trwać będą bez przerwy do godzin wieczornych (do godziny 18:00 lub dłużej). W niedzielę rozgrywać się będą dalsze walki eliminacyjne, po nich walki o medale i na koniec odbędzie się wręczenie nagród, czyli dekoracja zawodniczek.
Zapaśniczki będą rywalizować w 3 grupach wiekowych: seniorki/juniorki (od 17 roku życia), juniorki młodsze (13-15 lat) oraz młodziczki (10-12 lat) – z podziałem na kategorie wagowe, po 10 w starszych grupach i kilkanaście w najmłodszej. Najniższa kategoria wagowa w seniorkach to 50 kg, a najwyższa 76 kg.
Transmisję na żywo z zawodów można oglądać na stronach: sportzona.pl  oraz  herosladyopen.pl
Warto dodać, że zapasy obecne są w programie igrzysk olimpijskich od pierwszych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku, a zapasy w stylu wolnym kobiet – od Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku (również Ateny). Jak przystało na dyscyplinę olimpijską – rywalizacja jest ogromna. W ostatnich, wrześniowych Mistrzostwach Świata seniorek, o medale, ale też i „bilet” na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio walczyło 218 zawodniczek z 55 krajów. Wśród 36 kobiet, które sięgnęły tam po awans na IO, są dwie Polki.
Dla naszych pozostałych krajowych seniorek – jak zapowiedział trener polskiej kadry narodowej seniorek – Piotr Krajewski – turniej w Boguszowie-Gorcach będzie jednym z etapów krajowej eliminacji do przyszłorocznych turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk. Drugi taki turniej dla naszej kadry to start w Rzymie w styczniu 2020 roku. Zatem turniej Heros Lady Open wyłoni Polki, które będą miały szansę bić się wiosną przyszłego roku o IO Tokio 2020.